İktisat’ta yüksek lisans yapmak için..

1 Yorum

Sema’nın Sorusu;

merhaba.ben iktisat 3 deyim seneye son inşAllah.sormak istediğim,alese şimdiden hazırlanmaya başlasam doğru mudur?kaç almalıyım.nelere yoğunluk vermeliyim çalıırken. bilgilendirirseniz sevinirm. Teşekkürler.

Sorunuzun Cevabı;

Öncelikle burada size verdiğim tavsiyeleri, kendi tecrübelerim ve fikirlerim doğrultusunda verdiğimi belirtmek isterim.

Sorunuza gelince, yüksek lisans yapmak istiyorsanız ALES ve ÜDS/KPDS veya eşdeğeri sınavlardan geçerli puanları almanız gerekir. Okul biter bitmez yüksek lisansa başlamak istiyorsanız, önce ALES puanınızı en az 80, ÜDS puanınızı da en az 55-60 seviyelerine çekmelisiniz. Yüksek Lisans yapmak için bu puanlar yeterli olacaktır. Tabii bu puanlar yüksek lisans yapmak istediğiniz üniversiteye göre de değişir. Örneğin İstanbul, Ankara, Marmara gibi üniversitelerde yapmak istiyorsanız puanlarınızı daha da yükseltmelisiniz.

ALES veya ÜDS/KPDS’den hangisine önce çalışmaya başlayacağınız size kalmış. Şimdi başlayıp 2012 Sonbahar ALES’ten puanınızı alıp kalan zamanınızı dil çalışmalarına da yoğunlaştırabilirsiniz. Tam tersini de yapabilirsiniz. Tercih sizin. En iyi nasıl yüksek puan alacağınıza ancak siz bilebilirsiniz.

Şimdiden çalışmalarınızda başarılar dilerim. İnşallah istediğiniz puanları alıp istediğiniz üniversitede eğitim hayatınızı sürdürürsünüz.

Yazar Hakkında

Yorumlar

  1. 1 mahmut

Yorum Yap