ALES’te Hangi Bölüm Hangi Testi Çözer?

3 Yorum
 • Tarih: 11 Temmuz 2012 - 10:16
 • Yazar:
 • Kategori: Genel

Son zamanlarda gelen sorulara bakıldığında, ALES’e girmeyi düşünen arkadaşlarımızın hangi testleri çözeceği konusunda kafaları karışık. Kimimiz hangi testleri çözeceğimizi bilmiyorken, kimimiz bölümümüzün hangi puan türünü kabul edeceğini bilemiyoruz. Bu yazımızda “ALES’te hangi bölüm hangi testi çözmeli” sorusuna cevap vermeye çalışıyoruz.

Aslında kafa karıştıracak bir mesele yok.

Eğer “benim bölümümde hangi puan türü gerekir” diye soruyorsanız, şu şekilde kendi sorunuzu cevaplayabilirsiniz: Üniversiteye girişte hangi puan türünden giriş yaptıysanız, o puan türüne ihtiyacınız var demektir.

Örneğin, Sayısal puan türünden bir bölüme yerleştiniz, (yerleştiğiniz bölümün ana puan türünün bu olduğunu kabul ediyorum, bazı bölümler iki farklı puan türünden alım yapabilmektedir) o zaman ALES’te sayısal puan türüne ihtiyacınız var demektir.

Zaten ALES sınavında Sayısal ve Eşit Ağırlık puan türüne ihtiyacı olanlar aynı testleri çözüyorlar. Tek fark, iki puan türünde ağırlıkların farklı olması.

Daha önce “ALES Test Ağırlıkları (Hangi Alan Hangi Testleri Çözecek)” başlıklı yazımızda puan ağırlıklarını vermiştik. Kısaca özetleyecek olursak, sayısl ve eşit ağırlık puan türleri için sayısal-1, sayısal-2 ve sözel-1 testlerini çözeceksiniz. Yani toplam 150 soru. Sözel içinse sözel-1 sözel-2 ve sayısal-1 testlerini çözeceksiniz. Yani yine toplam 150 soru.

Hangi puan türünde hangi testin ağırlığının ne kadar olduğunu merak ediyorsanız, az önce verdiğimiz yazımızın linkine tıklayarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İnşallah arkadaşlarımızın kafalarındaki soru işaretlerine bir nebze olsun cevap olabilmiştir bu yazı. Yine kafanıza takılan sorular olursa lütfen sormaktan çekinmeyin.

Yazar Hakkında

Yorumlar

 1. 1 Feyza

  Merhaba. Herkes herşeyi diyor da kimse Yabanci bir dil ve edebiyatını okuyanların hangi puan türünde Ales’e gireceklerini söylemiyor. Biz üneversiteye dil puanıyla girdik, Ales’te de dil puanı yok. Ben sözel diye biliyorum ama emin değilim. Rica etsem birisi kesin bir cevap verebilir mi? Şimdiden teşekkürler

 2. 2 suna

  selam,ben iranliyim,burada muhasibe okudum,9gun sonra alese gerecegim,ama banim bolum icin hangi sorulari cozegeyimi bilmiyorum,bana yardimci olursunuz cok sevinirim,tesekurler

 3. 3 kübra

  merhaba bu sene psychology bölümünü bitirrcem. sizin yazınıza göre eşit ağırlık testlerini çözmem gerek. fakat; benim bi kaç arkadaşım öypp. bursları ile yurt içi ve yurt dışında üniversitelere sözel puanları ile başvuru yaptılar, vedee, kabul aldılar. anlamadığım şu: eşit ağırlık çözüceksem neden sözel ile alıyolar yada neye göre bu alımlar yapılıyo? bunu cevaplarsanız çok sevincem. teşekkürederim.

Yorum Yap