ALES Test Ağırlıkları (Hangi Alan Hangi Testleri Çözecek)

65 Yorum
 • Tarih: 8 Mayıs 2012 - 19:51
 • Yazar:
 • Kategori: Genel

ALES’e girdiğiniz alana göre çözdüğünüz testler ve ağırlıkları değişmektedir. Bu yazımızda bu ağırlıkları ve hangi alandakilerin hangi testleri çözmeleri gerektiğini bulabilirsiniz.

Sayısal’dan sınava girecekler;

Sayısal-1 testi %35
Sayısal-2 testi %35
Sözel-1 testi %30

Sözel’den sınava girecekler;

 Sayısal-1 testi %20
Sözel-1 testi %40
Sözel-2 testi %40

Eşit Ağırlık’tan sınava girecekler;

Sayısal-1 testi %40
Sayısal-2 testi %20
Sözel-1 %40

Yazar Hakkında

Yorumlar

 1. 1 Injerioratone

  My house needed under repair. They http://www.bazar.sumy.ua – доска г.Сумы have helped me with monetary questions all to solve

 2. 2 gizem

  ea çıkışlıyım ekonometri okuyorum hangi alanları çözmeliyim?

 3. 3 ekin

  merhaba ben ebelik bölümü mezunuyum say 1 say 2 ve sözel 1 mi çözmeliyim

 4. 4 gamze

  merhaba ben edebiyat mezunuyum acaba alesde hangi bölümlerden sorumluyuz bilgi veriseniz sevinirim

 5. 5 deniz

  cevap verirseniz beni çok mutlu edrsiniz ıyı günler

 6. 6 deniz

  iyi günler şuan bazı arkadaşların söyledikleri yüznden kafam çok karışık. Ben Edebiyat mezunuyum. Ancak lisede eşit ağırrlık çıkışlı idim. edebiyata sözel puan türü ile yerleşmiştim .Şimdi aleste hangi testleri çözmem gerekiyor.

 7. 7 müge

  Merhaba ben Sosyoloji mezunuyum.liseden sözel çıkışlıyım.Yüksek lisans da sosyoloji yada rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünü iistiyorum.Hangi bölümü çözmeliyim.Şimdiden teşekkürler

 8. 8 esra

  mrb ben felsefe mezunuyum eşit ağırlıktan mı girmem gerewk alese

 9. 9 semra

  slm ben türk dili ve edebiyatı mezunuyum formasyon için ales de sözel puanım mı etkili olucak ?

 10. 10 enda

  merhaba ben matematik bölümü 3.sınıf taym.bu ilkbaharda alese girmek istiyorum formasyon için.ama söz 1 say 1 say 2 mi çözeceğim.ales hakkında hiç bi fikrim yok ne nedir bilmiyorum.yardımcı olursanız çok sevinirim

 11. 11 onur

  ben TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI MEZUNUYUM SINAVDA HANG ALANLARI ÇÖZMEM GEREKLİ

 12. 12 zeynep

  merhaba ben liseden eşit ağırlık çıkışlıyım fakat edebiyat mezunuyum.ales te sayısal 2 den demi sorumluyum.

 13. 13 sadiye

  ben aöf konaklama işletmeciliği 4. sınıfı okucam ales sınavına giricem öğretim görevlisi olmak istiyorum turizim otelcilik yüksek meslek okullarında görev almak istiyorum hangi bölümlerden kaçar net yapmam lazım bilgi verirseniz sevinirim.

 14. 14 uğur

  Türk dili ve edebiyatı mezunuyum.Hangi soruları çözmem gerekiyor?şimdiden teşekkür ederim…

 15. 15 ayşenur

  aleste iktisat bölümü eşit ağırlıktan alıyor değil mi

 16. 16 irec

  mrb
  şehir ve bölge planlama bölümüne hangı ağırlık gereklidir

 17. 17 eliff

  merhaba fen-edebiyat mezunları hangi sınavlara girmeleri gerekecek bilgl verir mısınız?

 18. 18 mustafa

  merhaba ben sağlık yönetiminden yüksek yapmak istiyorum aleste eşit ağırlık mı yoksa sayısal puanım mı hesaplancak

 19. 19 Settar

  İletişim fakültesinde doktora yapmak için ALES eşit ağırlık mı sözle mi gerekiyor
  Teşekkürler

 20. 20 celalettin

  besyo okuyanlar hangi alandan girecek acaba bilginiz var mı teşekkürler

 21. 21 suna

  iyi günler resim öğretmenliği son sınıf öğrenciyim … yarın alese gireceğim… benim için hangi alan önemli…. sınavda söz1 söz2 say1 ve say2 alanlarından hangilerini çözmem gerek…

 22. 22 aysun

  Merhabalar! Ben iktisat mezunuyum ALES sınavında hangi bölümleri çözmeliyim? Teşekkürler

 23. 23 zahid

  Ben sosyal hizmet mezunuyum. Eşit ağırlıktı bölümüm. Ben sosyal bilimlerin hangilerinde yüksek lisans yapabilirim. Mesela Felsefede yapmak istiyorum. Lütfen bilgi verirmisiniz.

 24. 24 GÖZDE

  nolurrr yardım edinn ben türkçe öğretmenliği okuyorum öypye başvurmak istiyorum aleste hangi puan türünü almam gerek çok çaresizimmm

 25. 25 admin

  Sözel-1, Sayısal-1 ve Sayısal-2 testlerini çözmeniz gerekiyor.

 26. 26 ayse cetin

  Merhaba ben kamu yonetimi mezunuyum ve kamu yonetimi uzerine yuksek lisans yapmak istiyorum ales sinavinda hangi bolumleri cozmem gerek bilgilenrirebilirmisiniz.tedekkurrlet

 27. 27 Nevo

  Arkadaşlar her üniversitenin kendi sitesinde bu sorduklarınızın hepsinin cevabı var.Hangi bölüm hangi türden puan ile alıyor, kaç kişi alacak, geçen sene kaç kişi almış hepsi detaylı şekilde yazıyor.Biraz araştırırsanız göreceksiniz.

 28. 28 pın

  yanlış yazmışım say 1 say 2 söz 1 olucak :)

 29. 29 pın

  merhaba ben işletme mezunuyum bunun için ea1 ea2 ve söz 1 çözmem gerekıyor biliyorum ama ben insan kaynaklarından yüksek lisans yapmak ıstıyorum bu sözele girmiyor mu ozman hangi testleri çözmem gerekıyor ?
  mezun olduğum yere göre değil tercih edecegım yere göre cözuyorum değil mi soruları ?

 30. 30 Mehmet

  Bu puan hesaplama motoru doğrumu acaba? sözel 15 nete 55 puan üstü gösteriyor.Biraz tuaf geldi de.Yanlış ise sözelden 55 barajını kaç net ile geçmem mümkün.

 31. 31 fatma

  İlahiyat için sayısal ya da ea puanı kullanılamaz mı sözel şart mı, bir de hali hazırda lisans mezunu olup ilahiyat öğrencisiysek ilahiyat alanında tercih yapabiliyor muyuz.

 32. 32 Haleh

  Merhaba
  Ben ticaret hukuku bolumunde yuksek lisans yapmak istiyorum.
  Ales sinavinda hangi bolumleri çozmem gerekir? Yaniş ağırlıkta çozersem universite ales puanı mı kabul etmez mi?
  Her bolum den kaç doğru soru cevaplamam gerekir?

 33. 33 Emrah

  Merhabalar, açıköğretim işletme fakültesindne mezun olacağım ve işletme üzerine yüksek lisansımı yapmak için ales de hangi bölümleri çözmem gerekiyor?

 34. 34 son_er

  işletme mezunuyum fakat sözelden yüksek lisans yapmak istiyorum..herhangi bir engel var mı bunun önünde ve şu bilimsel sınıf olayını biraz daha açar mısınız ?

 35. 35 yasemin

  merhaba…ben iktisat 4.sınıf öğrencisiyim ve bu yıl alese girmek istiyorum.bu konu hakkında herkes bırsey söylüyor aksi gibi birinin söylediği diğerini tutmuyor.size yöneltilen soruları okudum ve cevaplarınızıda yazılanlara göre sanırım benımde sayısal 1 ve 2 bunun yanında sözel 1 çözmem gerekiyor.yardımcı olursanız çok memnun olurum…teşekkür ederim…

 36. 36 ENGİN

  VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 37. 37 admin

  Başvurduğunuz bölümün puan türünü kullanmanız gerekir.

 38. 38 ENGİN

  SELAMÜN ALEYKÜM.. kolay gelsin. bir sorum olacak. İşletme fakültesi mezunuyum. İletişim bölümünden yüksek lisans yapmak istiyorum. işletme eşit ağırlık, iletişim fakültesi sözel diye biliyorum. sözel bir bölümde yüksek lisans yapmak için kendi bölüm puan türü ile mi girecegim yoksa girecegim bölümün puan türü ile mi gireceğim? bilginiz varsa lütfen cevaplar mısınız?

 39. 39 admin

  Nereye başvuracaksanız ona göre puan türü isterler. Tarih bölümüne başvuracaksanız, Tarih bölümü üniversiteye öğrenci alırken hangi puan türünü kullanıyorsa sizin de o puan türünü kullanmanız gerekir.

 40. 40 güneş

  merhaba ben tarih mezunuyum ama eşit ağırlık çıkışlıyım.Ales’te sözel puanım dikkate alınacak değil mi?teşekkürşler..

 41. 41 admin

  Sınıf öğretmenliği için eşit ağırlık, sağlık bilimleri için sayısal puan gerekmektedir.

 42. 42 nuri

  admin sınıf öğretmeni arkadaşa tam bir cevap vermemişşsin, ben sınıf öğretmenliği 4.sınıf öğrencisiyim ve güz alesıne gırmeyi planlıyorum. şimdi eşitğırlık mı calısmalıyım yoksa tercih edeceğim üniversitemi puan türünü belirliyor?

 43. 43 hekate

  merhabalar, arkeoloji doktora programı için hangi bölüm sorularını çözmek gerekiyor, yl için sözelle girmiştim ama şimdi değişmiş galiba. hiç bir yerde net bir bilgi yok, yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar, teşekkürler..

 44. 44 metin

  ea mezunuyum liseden .Ales sınavına sözelden girmek istiyorum bundan herhangi bir puan kırılması söz komusu mu ya da yapabilir miyim

 45. 45 Barış

  sınıf öğrtmnliği okuyorm kendi alanım eşit ağırlık mı ?

 46. 46 Sezgi

  merhaba ales ın kasım sınavına gireceğim.Hemşirelik son sınıfta okuyorum ancak hangi puan türünü yüklenmem lazım ve puan türlerinin yüksek lisanstaki etkisi nedir anlıyamadım.Ben sağlık bilimleri fakültesinde okuyorum yani sayısal 2 mi yapmam lazım?????

 47. 47 meryem

  ben alese gircm ve sınıf öğrtm mezunuyum sınavda hangi bölümleri çözmem gerek

 48. 48 admin

  Hepsini cevaplamanızın bir zararı olmaz ama zaman yetiremeyebilirsiniz. Ayrıca kendi alanınızın dışındaki bölümlerin size puan olarak bir katkısı olmaz.

 49. 49 aytekin

  Merhaba kolay gelsin.
  Ales sınavında dört sınav sorularınıda cevaplamamızın bir zararı oluyormu yoksa sadece kendi alanımızla alakalı olan bölümümü cevaplamalıyız. Teşekkürler.

 50. 50 ensar

  Merhaba, ben Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları mezunuyum. Dilbilim alanında mastera başvuracağım. Hangi alanları çözmem gerekiyor? Sözele mi giriyor dil alanı da? Eşit ağırlık diyenler de oldu:/ teşekkürler.

 51. 51 admin

  Sosyal Hizmet için Eşit Ağırlık puan türünden soru çözmelisiniz. Bu da Sözel-1, Sayısal-1 ve Sayısal-2 çözeceksiniz demektir. Testlerin ağırlıkları yukarıda belirtilmiştir.

 52. 52 izzet

  Merhaba sosyal hizmet için hangi alandan soru çözmek gerekiyor..?

 53. 53 ayşe

  bütün yüksek lisans alanları için bir bilgi alabilir miyim yani eşit ağırlıklar için şu alanlar sözel için şu alanlar ve sayısal için şu alanlar gibi bir bilgi verirseniz çok memnun olurum.

 54. 54 admin

  @Gülce: Hangi öğretmenlik alanında olduğunuza bağlı. Kimya, Matematik, Fizik gibi bölümlerde Sayısal puan değerlendirmeye alınır.

  @özlem: Sosyoloji için Eşit Ağırlık puanınız değerlendirmeye alınır.

 55. 55 özlem

  merhaba sosyoloji bölümünden yüksek lisans yapmak için hangi bölümleri çözmeliyim? liseden eşit ağırlık çıkışlıyım şimdiden teşekkürler

 56. 56 özlem

  merhaba sosyoloji bölümünden yüksek lisans yapmak için hangi bölümleri çözmeliyim?liseden eşit ağırlık çıkışlıyım teşekkürler şimdiden

 57. 57 Gülce

  Merhaba. Türkçe öğretmeniyim. Eğitim alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. Cevaplandırdığınız soruları okudum. Eğitim alanında yüksek lisans yapmak isteyen sınıf öğretmeni arkadaşlarımız için EA puan türü ile sınava hazırlanmaları gerektiğini söylemişsiniz. Bu bütün öğretmenler için aynı mıdır?

 58. 58 admin

  Yüksek Lisans yapmak istediğiniz bölüm ve üniversitenin İşletme’den öğrenci kabul edip etmediğini bilmelisiniz. Eğer Y. Lisans yapmak istediğiniz bölüm İşletme’den kabul ediyorsa, hangi puan türünü istiyorsa o puan türüyle oraya girebilirsiniz. Farklı bölümlerden gelen öğrencilere bilimsel hazırlık sınıfı okutma ihtimallerini de göz önünde bulundurun.

 59. 59 burak

  merhaba ben şu an işletme 4.sınıftayım alese girmeyi düşünüyorum ve sözelim benim çok iyi lisede eşit ağırlıktım ama sözel olarak bir branşta yüksek lisans yapmam mümkünmü ve dershaneye gtimeyi düşünüyorum dersaneyi tavsiye edermisiniz ve sözelden bir işletme mezunu olarak hangi branşta yüksek lisans yapabilirim ? teşekkür ederim..

 60. 60 admin

  Bahsettiğiniz bölümler için eşit ağırlık puanı almanız gerekiyor. Sözel-1 ‘den 45 ve yukarı bir net yaparsanız, sayısal-1 ve sayısal-2 ‘den ortalama netler yaparak gerekli puanı alabilirsiniz.

 61. 61 ahmet

  merhaba malum yarın sinav var isletme veya insan kaynakları uzerine doktora yapmayı dusunuyorum
  yuksek lisansı yurt dısında yaptım sayısalım cok iyi degil sozeldende 80i rahat geciyorum sayısal az yapsam basarılı olurmuyum? yuksek lisans oldugu ıcın doktorada esit agırlıktan 55 i gecmem yeterli olur mu???

 62. 62 admin

  İşletme için Eşit Ağırlık puanı, İlahiyat için Sözel puanı gerekmektedir.

 63. 63 ibrahim

  merhaba acaba ben ısletme ve ılahıyat ıcın sınavda hangı bolum soruları cozmelıyım yanı ısletme ve ılahıyat ayrı ayrı degerlendırırsek sevınırım saygılar

 1. 1 İlk defa ALES’e gireceklere tavsiyeler – ALES Puan Hesaplama
 2. 2 ALES’te Hangi Bölüm Hangi Testi Çözer? – ALES Puan Hesaplama

Yorum Yap