2013 ALES Sonbahar Sınav Sonuçları

17 Kasım 2013 tarihinde yapılacak ALES 2013 Sonbahar Sınav Sonuçları hakkında ÖSYM Başkanlığının açıklaması aşağıdaki gibi. Sınava katılacak tüm adaylara şimdiden başarılar ve yüksek puanlar temenni ediyoruz.

2013 ALES Sonbahar Sınavına katılan adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenebileceklerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sınava katılan adaylara ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecek olup internet sayfasındaki duyurular ve sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmünde olacaktır. Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacak, sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır.

2013 ALES Sonbahar Dönemi Sınav Değerlendirmesi Nasıl Yapılacak?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı 2013 ALES Sonbahar sınavının cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayarla değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Okumaya devam et

2013 Sonbahar ALES Sınav Duyurusu

ÖSYM Başkanlığı 17 Kasım 2013′te yapılacak olan ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) başvuruları ve sınav hakkında açıklama yaptı.

ÖSYM Başkanlığı’nın ALES açıklamasının tam metnini aşağıdan okuyabilirsiniz.

Başarılar dileklerimizle…

2013-Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2013-ALES)
Sonbahar Dönemi: Başvurular

2013-ALES Sonbahar Dönemi Sınavı, 17 Kasım 2013 tarihinde yapılacaktır.

Sınava başvurular, 11-20 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur.

Türkiye’de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenler de ALES’e girmek zorundadırlar. Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora öğrencilerinden ALES’e girmiş olma koşulu aranmaz, ALES sonuçları değerlendirmeye tabi tutulmaz.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacaktır. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur.

Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler. ALES’e yabancı uyruklular da girebilecektir.

Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2013-ALES Sonbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı yapılmayacaktır. Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

ALES 2012 Sonbahar Soruları Yayınlandı

ALES 2012 Sonbahar dönemi soruları yayınlandı.

11 Kasım 2012 Pazar günü yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar dönemi soruları yayınlandı.

Okumaya devam et

YÖK, Tezsiz Yüksek Lisans İçin ALES Şartını Kaldırdı

YÖK, tezsiz yüksek lisans yapmak isteyenler için ALES şartını kaldırdı. Artık akademisyen olmak isteyenler hariç, tezsiz yüksek lisans programlarında ALES şartı aranmayacak. Okumaya devam et

2012 ALES Sonbahar Sınav ve Başvuru Tarihleri

2012 yılında ALES sınavı kasım ayında yapılacaktır. ÖSYM, 2012 sınav takviminde ALES sınavının yapılacağı tarihi ve başvuru tarihlerini açıklamıştır. Bununla birlikte ALES sınavıyla ilgili diğer bilgileri de yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Okumaya devam et

2012 YLSY Sonuçları Açıklandı

Sonuçlar için: https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=1248

2012 YLSY Sonuçları Açıklanma Tarihi

Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (2012-YLSY) sonuçları ne zaman açıklanacak? Okumaya devam et

AÖF Mezunları Yüksek Lisans Yapabilir mi?

Adem’in Sorusu;

Merhaba,,Ben Muğla üni. 2 yıllık prog. Elektrik elektronik bitirdim. Üzerine Aöf’den işletme bölümünüde bitirdim. Uzaktan öğretim ile yüksek lisans yapmak istiyorum.
1.Aöf mezunu olduğum için yüksek lisans yapmamda problem olur mu ?
2. Uzaktan eğitim için en uygun ünv. ve ücret bakımından da tabii.
ve hangi bölümü seçmeliyim. Hem kolaylık hemde güzel bi bölüm olmalı.
Bilgilendiriseiz sevinirim.

Okumaya devam et

ALES’te Hangi Bölüm Hangi Testi Çözer?

Son zamanlarda gelen sorulara bakıldığında, ALES’e girmeyi düşünen arkadaşlarımızın hangi testleri çözeceği konusunda kafaları karışık. Kimimiz hangi testleri çözeceğimizi bilmiyorken, kimimiz bölümümüzün hangi puan türünü kabul edeceğini bilemiyoruz. Bu yazımızda “ALES’te hangi bölüm hangi testi çözmeli” sorusuna cevap vermeye çalışıyoruz. Okumaya devam et

Toplam 3 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.123